štěrkové rohože - montáž

Podklad

Skladba podkladu závisí na místních podmínkách a předpokládaném zatížení. Obecně doporučujeme následující složení:

Pochůzné plochy chodníky:

1. spodní vrstva cca 2-5 cm zhutněná vrstva drceného kameniva frakce 4-8 mm

Pojízdné plochy do 3,5t osobní:

1. spodní vrstva cca 5-10 cm zhutněná vrstva drceného kameniva frakce 8-16 mm

2. vrchní vrstva cca 2-5 cm zhutněná vrstva drceného kameniva frakce 4-8 mm

Pojízdné plochy nad 3,5t nákladní:

1. spodní vrstva cca 10 cm zhutněné drcené kamenivo frakce 16-32 mm

2. střední vrstva cca 5-10 cm zhutněná vrstva drceného kameniva frakce 8-16 mm

3. vrchní vrstva cca 2-5 cm zhutněná vrstva drceného kameniva frakce 4-8 mm

Lemování

Volitelně se mohou použít různé systémy obrubníků z hliníku, pozinkované oceli, případně ze dřeva nebo z plastu - v naší nabídce najdete neviditelný plastový obrubník, který je ideální pro štěrkové rohože s jednoduchou montáží bez nutnosti betonáže. Samozřejmostí je možné použití klasických betonových zahradních obrubníků. Výška (10-15 cm), tloušťka v závislosti od očekávaného zatížení. V případě lehkého zatížení nebo požadavků na "neupravený přírodní" vzhled okrajů ploch (zejména u pochůzných ploch v zahradách) je možná i úplná absence lemování.

Zhutnění

Stabilní, dobře zhutněný základ, který je potřebný i při pokládce jiných typů dlažby je nezbytný. Při nedostatečně zhutněném podkladu může dojít ke snížené funkčnosti rohoží Bera Gravel Fix. Jednotlivé vrstvy podkladu hutníme každou samostatně po vrstvách.

Vyrovnání

Po zhutnění, vrchní pískovou či štěrkovou vrstvu zarovnejte latí. Přebytečný písek nebo kamenivo odstraňte.

Pokládka

Každá rohož má na dvou stranách přesah geotextilie. Nové rohože pokládejte na přesahující geotextilie již položených. Maximalizujete tím stabilitu a boj proti plevelům. Mezi jednotlivými rohožemi necháváme "dilatační" spáry cca 1 cm pro zneviditelnění jednotlivých spár plným zásypem kameniva.

Řezání

V případě potřeby řežte pomocí ručního nebo elektrického nářadí tak, aby rohože pevně zapadly k lemu. Poznámka: Prosím postupujte v souladu s bezpečnostními pokyny výrobce nářadí. K řezání lze použít ruční pilky, montážní nože s pevnou čepelí, přímočaré pilky či úhlové brusky s řezným kotoučem na ocel. Skladbu a rozměry použitých rohoží vybírejte podle rozměrů a členitosti plochy, eliminujete tím zbytečnou práci s řezáním a vznik odřezků.

Vyplňování

Rohože vyplňujeme jednou nebo dvěmi frakcemi drobného kameniva v rozmezí velikosti 4-8 mm. Po zásypu základní vrstvu zhutníme vibrační deskou, tím dojde k "utemování" kameniva do buněk. V případě požadavku, kdy nemá být rohož viditelná přesypeme vrchní vrstvu kameniva 10-20 mm nad okraj buněčné stěny rohože. Na zásyp můžeme použít jak odpovídající frakce drceného kameniva s ostrou hranou, tak i kačírku s oblou hranou. Mimo volbu velikosti vrchní vrstvy zásypového kamenva, máme možnost volby různé barevnosti kameniva a tím vytvoření barevné individuální plochy s možností tvorby obrazců. K zabránění přesunu a smíchání vrchní vrstvy kameniva mezi jednotlivými barevnými obrazci je možné použít neviditelný plastový obrubník.

Dokončení

Kamenivo vrchní vrstvy rozhrňte rovnoměrně v požadované vrstvě po rohožích (dá se použít otočená vrchní hrana hrábí nebo smetáku). Údržba je omezena na občasné pohrabání, odstranění listí a náletového plevele, případně dalších nečistot. V případě potřeby dosypte kamenivo, tak aby byla rohož plně pokryta - s viditelnou vrchní hranou buněk nebo celkovým zásypem.

 

Ukázkové montážní video